Üle100€ tellimustel transport Eesti piires tasuta!

Kanepi füsioloogia

Harilik kanep ( Cannabis sativa L.), mille alla käivad nii India, metsik kui tööstuskanep, on niine- või pikka kiudu andev taim, mille erinevad osad sisaldavad erinevates kontsentratsioonides THC (tetra-hüdrokannabinool) kuulub kanepiliste (Cannabaceae) sugukonda, kanepi (Cannabis L.) perekonda, on tüüpliigiks. India kanep – Cannabis indiaca Lam. – kasvab loomulikult Pakistanis ja Kafiristanis; metsik kanep (Cannabis ruderalis) Mongoolias, Mandžuurias, ka Eestis jne. Üldleviku andmed ei ole ammendavad.
 
Kirjeldatakse kui püstiste varte ja sõrmjate lehtedega taimi (Krall, H. jt. 1999). Lehekesi 5-9 (11), servad saagjad. Taimed kahekojalised, harvemini, eriti kultuuris ühekojaline, isasõied rippuvates pöörisjates, emasõied tähkjates õisikutes. Emastaim suurem ja tihedamalt lehistunud kui isastaim. Kultuurtaim, metsistunult (Cannabis ruderalis) umbrohuna või tulnukana teeservades. Perekonda on peetud monotüüpseks, kuigi paljud autorid käsitlevad mõningaid Cannabis sativa L. alaühikuid iseseisvate liikidena (Kask, M. 1971).


Emas (1) ja isastaimed (2)

Emas- ja isastaimi ei ole võimalik eristada kasvuperioodil. Taimed omandavad iseloomulikud jooned valmimise perioodil ja siis on dimorfism nähtav. Isastaimed arenevad märksa kiiremini ja õitsemise ajal erinevad emastaimedest märgatavalt kollakama värvuse, väiksema kasvu ja nõrgema lehestuse poolest (Reimets, E., 1976). Isastaim kaotab oma vähesed leheb peale õidumist ja kasvatab „väikesed viinamarjad”, mis sisaldavad ligikaudu 5 tolmukat , mis on ümbritsetud ohtra kollase õietolmuga. Isastaim toodab rohkem vart ja kasvab kiiremini, paremat kiudu annavad aga emastaimed.
 
Emasõied asetsevad tihedate nutikujuliste kobaratena taime ladvaosade ümber lehtede kaenlas. Õisikuosa on emastaimel märksa leherikkam kui isastaimel (Reimets, E., 1976). Emakas on peaaegu täielikult kaetud, ainult kaks emakasuuet avanevad, et õietolm sisse pääseks. Emakas on vaid üks seeme, hall või pruun, mis on ligikaudu 5mm läbimõõduga. Seemned sisaldavad 17 – 38% rasvõli (Kask, M. 1971).
 
Kanep on üheaastane, lühikese päeva taim, mille õite moodustamise signaal antakse kindlal hetkel, mis on seotud päeva pikkusega. Taim on pideva kasvuga, moodustades lehe iga 79-85 kraadi akumuleeritud temperatuuri kohta. See suhe temperatuuri ja lehekaenla moodustamise vahel on väga oluline ja selle järgi on võimalik ennustada kiu kvaliteeti.
 
Varre alumine ja ladvaosa on enam – vähem ümmargused, keskosa aga hulknurkne, vaoline. Seest on vars tavaliselt kogu pikkuses õõnes, pinnalt kare, karvadega kaetud. Varre pikkus 1...4 m, diameeter 3...30 mm. Vars koosneb 3...10 sõlmevahest, üksikute sõlmevahede pikkus on 5...40 cm piires.Sõlmekohtades on kiud mõnevõrra nõrgemad kui sõlmevahedes (Reimets, E., 1976)